شیجیان-21 ماهواره‌های ازکارافتاده‌را به مدار قبرستان ماهواره‌ها میبرد

 

به نقل از : spacenews

 

USA270-Shiyan12-01-02-COMSPOC-0
تجسم یک رویارویی نزدیک در مدار زمین ثابت بین USA 270 و ماهواره چینی Shiyan-12 (01، 02).

 

هلسینکی - ماهواره شیجیان-21 چین برای کاهش زباله‌های فضایی به یک ماهواره چینی ازکارافتاده متصل شده است تا مدار زمین ثابت خود را عوض کنند و توانایی‌هایی را که تنها قبلاً توسط ایالات متحده به نمایش گذاشته شده بود، نشان دهد.

داده‌ها و ردیابی شرکت‌های نظارت فضایی نشان می‌دهد که Shijian-21 از زمان پرتاب در اکتبر سال گذشته، عملیات قرارگیری و مجاورت (RPO) پیچیده‌ای را با سایر اجرام در داخل و اطراف کمربند مدار زمین انجام داده است.

این فعالیت با اتصال Shijian-21 به ماهواره از کار افتاده ناوبری Beidou-2 G2 و بکسل آن از کمربند شلوغ مدار زمین ثابت در حدود 36000 کیلومتری بالای خط استوا به اوج خود رسید.

 

در اواخر دسامبر، Shijian-21 به ماهواره ناوبری Beidou-2 G2 نزدیک شد وخودرا با فضاپیما را تطبیق داد و در نهایت به آن متصل شد.

Brien Flewelling از ExoAnalytic Solutions، طی یک وبینار که توسط مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی (CSIS) و بنیاد جهان امن برگزار شد، گفت که Shijian-21 22 ژانویه ماهواره Beidou-2 G2 را 3000 کیلومتر بالای کمربند GEO برد . و آنرا کاملا از مدار شلوغ و خطر دور کرد.

ماهواره‌های موجود در مدار زمین با چرخش زمین مطابقت دارند و بنابراین به نظر می‌رسد که در نقطه‌ای ثابت شده‌اند، که باعث می‌شود کمربند GEO به مداری ارزشمند برای نظارت بر آب و هوا، ارتباطات و نظارت تبدیل شود.

beido

نهادهای اروپایی و آمریکایی نیز در حال کار بر روی قابلیت‌های On-Orbit Servising، Montage, and Manufacturing (OSAM) هستند.

 Space Logistics، یکی از زیرمجموعه‌های نورث روپ گرومن، دو وسیله نقلیه گسترش دهنده ماموریت (MEV-1 و MEV-2) را به فضا پرتاب کرده و تصاویری ازملاقات با ماهواره‌های هدف منتشر کرده است.

 

ویکتوریا سامسون، مدیر دفتر واشنگتن در بنیاد جهانی امن، می‌گوید: «در رابطه با نحوه درک این موضوع، می‌توان به هر طریقی پیش رفت». می‌توانید به چین در حال تلاش برای توسعه قابلیت حذف ماهواره‌های غیرفعال در مدار به عنوان راهی برای تبدیل شدن به یک بازیگر فضایی مسئول و پاکسازی زباله‌های ناشی از آن نگاه کنید.

یا می تواند نشان دهنده این باشد که چین در حال توسعه یک قابلیت تهاجمی در مدار است.

چین Shijian-21 را به عنوان یک ماهواره کاهش زباله فضایی توصیف می کند. با این حال، هیچ جزئیاتی از ماهواره و اهداف برنامه ریزی شده آن توسط توسعه دهنده آن، شرکت دولتی علوم و فناوری هوافضای چین (CASC)، پس از پرتاب موفقیت آمیز آن منتشر نشد. ماهیت طبقه بندی شده این مأموریت نشان می دهد که ممکن است حداقل برخی از ذینفعان یا اهداف نظامی داشته باشد.

با این حال، این پرتاب به دنبال پرده برداری از مدل سرویس دهنده ماهواره توسط آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای (SAST) در یک نمایشگاه هوایی یک ماه قبل انجام شد که به عنوان یک تانکر سوخت فضایی توصیف شد. مدلی از این فضاپیما دارای بازوهای رباتیکی بود که می توانست برای اتصال به فضاپیمای دیگر استفاده شود.

در 1 نوامبر، SPCS یک شی جدید را در کنار Shijian-21 با علامت بین‌المللی 2021-094C فهرست‌بندی کرد. ردیابی COMSPOC نشان می دهد که این شی برای آزمایش های اولیه RPO و بازرسی قبل از اینکه Shijian-21 ماهواره Beidou را هدف قرار دهد، مورد استفاده قرار گرفت.

comspoc

سامسون می‌گوید: «یک موردی که در اینجا به من کمک می‌کند این است که وجود ارائه‌دهندگان تجاری SSA به ما این سطح از شفافیت و توانایی بحث در مورد این قابلیت را توسط چینی‌ها اجازه داده است.

در حالی که حذف زباله و سرویس دهی در مدار برای طولانی کردن عمر ماهواره ها در حال تبدیل شدن به واقعیت است، همین فعالیت می تواند برای وسایل نظامی برای از کار انداختن یا تداخل در یک ماهواره استفاده شود.

"من ایده سابقه ای را دوست دارم که در آن کشورها احساس وظیفه می کنند ماهواره های ازکارافتاده را یدک بکشند و به بالای کمربند GEO فعال برسانند. برایان ویدن، مدیر برنامه‌ریزی برنامه بنیاد جهان امن، می‌گوید کاش چین این فعالیت را با شفافیت بیشتری انجام می‌داد.

ویدن خاطرنشان می‌کند که خود چین MEV-1 را با دو سامانه نظامی آشکارا X-37B و CCS در پاسخ به قطعنامه 75/36 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد تهدیدات علیه قابلیت‌های فضایی، ترکیب کرد.

"ترکیب عمدی همه این فعالیت ها با هم مفید نیست، به خصوص اگر خود چین بخواهد فعالیت های مشابهی در زمینه حذف زباله ها و خدمات ماهواره ای انجام دهد ".

رویارویی usa270  با شیان 12

 

همزمان با سرویس مداری و آزمایش‌های یدک کش فضایی، کشورها نیز در حال افزایش فعالیت‌های ضدفضا هستند. در حالی که چین قادر است عملیات دقیقی را تا پایان مسیر در GEO با ماهواره ها انجام دهد.

 این کشور همچنین دارای سطوح پیشرفته SSA است، همانطور که فعالیت های شناسایی شده در طول برخورد نزدیک ماهواره های آمریکایی و چینی نشان می دهد.

COMSPOC اشاره می کند که در ماه جاری USA 270 ، یک ماهواره ایالات متحده، به یک جفت ماهواره آزمایشی فناوری جدید چینی، Shiyan-12 (01) و (02) نزدیک شد، زیرا در طول عملیات خود درست در زیر کمربند GEO به سمت شرق حرکت کرده بودند.

جیم کوپر، سرپرست تیم می گوید: «همانطور که می بینید، با نزدیک شدن آن ماهواره [USA 270] و انجام مانور در مجاورت این دو ماهواره چینی، ظرف دو روز، ماهواره های چینی در حرکت هستند. برای راه حل های SSA با COMSPOC.

چین به وضوح این ماهواره را با نزدیک شدن به آن رصد کرده است. آنها دیده اند که ایالات متحده برای مانور دادن چه کاری انجام داده است، به گونه ای که به طور بالقوه می تواند بر ماهواره های آنها تأثیر بگذارد.

آنها این را پردازش کردند. آنها آن را درک کردند. و آنها به طور موثر یک استراتژی کاهش در اطراف آن ماهواره ایالات متحده را برنامه ریزی و اجرا کردند.

آنچه ما در اینجا نشان می دهیم، فناوری ضدفضا است. بنابراین، آنها به نوعی از یک تاکتیک، TTP استفاده می کنند، همانطور که توسط وزارت دفاع ایالات متحده شناخته می شود، و نشان می دهند که SSA بدیع، به موقع و پاسخگو را برای درک وقایع موجود در اختیار دارند. آشکار می شود.»

 بر اساس گزارش COMSPOC، نزدیکترین فاصله بین ایالات متحده و یکی از ماهواره های چینی حدود 73 کیلومتر بود. به اندازه کافی نزدیک نیست که یک برخورد احتمالی را تهدید کند، اما به اندازه ای است که یک طرف تصمیم بگیرد که آیا می خواهد اطراف را ترک کند تا از جمع آوری اطلاعات بالقوه یا سایر فعالیت های طرف دیگر جلوگیری کند.

چنین زمینه ای از فعالیت رو به رشد ضدفضا در میان قدرت های بزرگ فضایی را نشان می دهد.

کوپر می گوید: «این بیشتر اتفاق می افتد. پس این همان چیزی است که با بازگشت به سه سال، چهار سال پیش، اتفاق نیفتاد.

در طی چندین سال گذشته، ما شروع به مشاهده این نوع سناریوها بیشتر در جایی که کشورهای دیگر نزدیک می‌شوند و سعی می‌کنند کارهایی را پیرامون ماهواره‌های دیگر کشورها انجام دهند، شده‌ایم. و سپس ما می بینیم که ماهواره های کشورهای دیگر به این وضعیت واکنش نشان می دهند و کاری برای آن انجام می دهند.

نیل زاگرس البرز سازنده انواع دستگاه شیرینگ پک و تنها سایت درج رپورتاژ تخصصی

۵
از ۵
۱۲ مشارکت کننده