انواع المنت های صنعتی

یکی از پر مصرف ترین صنایع استفاده کننده از المنت‌های برقی توان بالا سازندگان دستگاه شیرینگ پک هستند. از اینرو با انواع مختلف آن آشنایی دارند. از روی تجربه دراین مقاله انواع المنتهای استفاده شده در صنایع را توضیح کوچکی خواهیم داد. در انتها گرایش بیشتری به تعمیرات دستگاه شیرینگ پک و بسته بندی خواهیم داشت.

انواع المنت‌های برقی

 فلنج‌دار 

این نوع المنت مخصوص نصب در مکانی مشخص هستند و در انتهای آنها فلنجی رزوه شده موجود است. در نود درصد آنها خود المنت در بخش انتها دارای ترموکوپل و تنظیمات حرارت هستند.

Flange element

 

سرامیک دار

 درچند مدل این مدل المنت‌ها  هستند که صنعتی ترین به صورت کمربند میباشند و بیشتر برای نصب در انواع اکسترودر که برای ذوب و تذریق پلاستیک یا ساخت انواع زغال به روش نوین است.

Ceramic belt element

 

موارد مصرف اینگونه المنت : صتایع ساخت زغال، بازیافت پلاستیک، تزریق پلاستیک و....... است.

میله‌ای سیلیکونی کارباید

صنعتی ترین شکل المنت که دمایی بیش از 1800 درجه تولید میکند. اینوع از المن‌ها مخصوص ذوب شیشه در گذشته بوده. اکنون از المنت سیلیکونی در کارگاه‌های کوچک استفاده میگردد

Silicon carbide element

 

حفاظت شده در برابر اسید

این نوع المنت دارای روکشی از جنس کروم یا دیگر انواع آن است. کاربرد المنت حفاظت شده در برابر اسید بیشتر برای کارگاه های آبکاری یا یونیزاسیون است. گرانترین نوع المنت های گفته شده نوع حفاظت شده در برابر اسید می‌باشد.

 رادیاتوری یا پره دار

جالب است بدانید المنت رادیاتوری اصلا از انواع المنت نیست برای افزایش رسانایی و سطح تماس حرارتی المنت ها را مجهز به این پره‌ها میکنند این شکل از المنت در شیرینگ پک کابینتی بسیار کاربرد دارد.

heating coil

جالب است بدانید که انواع فلنچ دار و رادیاتوری در اصل جزء شاخه های زیر هستند

میله‌ای

المنت میله‌ای در تمامی توان ها و اندازه ها ساخته میشود.گستره فعالیت انها بیشمار است و نقش مادر را در انواع مدلها ایفا میکنند حتی رنج ولتاژ نامی آن متفاوت از 12 ولت تا 380 ولت متفاوت است. المن میله‌ای عضو همیشگی دستگاه شیرینگ پک میباشد. عکس بالا که برای نشان دادن المنت رادیاتوری میباشد عنصر اصلی آن المنت میله‌ای است که با جوش برنجی رزوه به المنت فلنچ دار تبدیل شده و در نهایت با نصب بادگیر به مدل رادیاتوری در آمده.

فشنگی

المنت فشنگی گستره فعالیت زیادی دارد ولی ما آنرا برای تولید حرارت فک دوخت انواع دستگاه بسته بندی میشناسیم. ولتاژکاری آن از 12 ولت متناوب تا 220 ولت متغیر است و هرچه وات و توان آن بالا رود بر ذخامت آن افزوده میشود.

Pipe element

 

نقش گرم کننده در دستگاه بسته بندی

المنت در دستگاه بسته بندی باید کاملا محاسبه شده و حرفه ای نصب شود. بسیار از شرکت ها به دلیل بازار رقابتی غیر عقلانی مالی برای آنکه بتوانند قیمت تمام شده دستگاه را پایینتر از رقبا بیاورند دستکاری در ساختار المنت های فک های دوخت اینگونه ماشین آلات است.

توجه داشته باشید به دلیل کنترل تنگاتنگ بین حرارت تولید شده توسط المنت ها و کنترل پی ال سی باید دستگاه مجهز به ترانس مخصوص المنت 46 ولت باشد. تا سیستم کنترل بتواند با دقت بسیار بالا حرارت مورد نیاز را تامین کند.

نشانه استفاده نکردن ابزار گرمایشی صحیح در دستگاه بسته بندی

درصورت نبود این ترانس سازنده از المنت فشنگی 220 استفاده کرده علایم آن بالا رفتن بی رویه حرارت فک ها و ذوب کردن زیاد سلفون است. تسلط نداشتن سیستم کنترل مرکزی با حرارت یعنی مثال: در حالت معمول 110 درجه برای بهترین شکل دوخت در دستگاه بسته بندی نیاز است در صورتی که المنت ها به درستی استفاده نشده باشد. بعد از رسیدن به دمای 110 درجه و دستور خاموشی کنترلر ها همچنان دما بالا میرود و باعث ذوب شدن پلاستیک سلفون میشود و در نهایت به از بین رفت تیغ دوخت دستگاه بسته بندی ختم می‌شود.

نقش گرم کن ها در دستگاه بسته بندی شرینک

دستگاه شیرینگ پک برای رسیدن به دمایی بین 180 تا 150 درجه سانتیگراد نیاز به 12000 وات انرژی برق دارد که نیل زاگرس البرز به دلیل استفاده صحیح از المنت ها و راه کارهای مهندسی آنرا به 8000 وات رسانده است. توجه داشته باشید کم بودن المنت ها به شکل غیر اصولی به این شکل به چشم میخورد یا دما بالا نمیرود یا اگرهم بالا رسید سریعا افت پیدا میکند.

نیل زاگرس البرز سازنده انواع دستگاه شیرینگ پک و تونل شرینک لیبل و اولین سایت درج رپورتاژ فنی مخصوص ماشین سازان میباشد.

 

۵
از ۵
۱۳ مشارکت کننده