تعمیر وعیب یابی و قطعات مشعل

تعمیر مشعل

 کاربرد مشعل در صنایع بسته بندی :

برای تامین حرارت در صنایع دستگاه بسته بندی  از جمله سیستم گرمایش دستگاه شیرینگ پک  و میوه خشک کن کابینتی از مشعل های مخصوص کوره و شوفاژ استفاده میشود. 

در کنار تولید حرارت بالا خرابی این مشعل ها بسیار زیاد میباشد. تعمیر و تامین قطعات این مشعل ها اگر از برند های محبوب و پر فروش همچون ایران رادیاتور یا اتمسفر باشند بسیار ساده است.

متاسفانه قیمت این برندها به دلیل کیفیت بسیار بالا گران میباشد. اگر مشعل کوره حرارتی شما از برند غیر معمول باشد حتما با مشکل تامین قطعات آن روبرو میشوید.

در صنایع تولید آجیل در دستگاه کوره تفت آجیل و پخت خشکبار استفاده از مشعل های حرارتی الزامی میباشد. اگر این پروسه را در جهت ماشین آلات بسته بندی ادامه دهیم از مشعل های پر توان برای خط تولید چیپس نیز استفاده فراوانی میشود.

شناخت قطعات مشعل های حرارتی

مشعل از بخش‌های متعددی تشکیل شده که در زیر به تشریح این بخش ها میپردازیم.دقت کنید ترکیب توضیحات بر اساس ترکیب و اولویت های استارت مشعل است.

  پرشر گاز مشعل

پرشر گاز مشعل

دقت کنید اگر سیستم هوشمند مشعل تشخیص دهد در خط گاز بر قرار نیست. اجاز استارت مشعل را نمیدهد. این بخش همین وظیفه را بر اعهده دارد.

 بخش شیر گازی مشعل

شیر گاز مشعل

شیر گاز مشعل با انواع مختلف شیر برقی متفاوت است. و به صورت موتوری یا مگنتی عمل میکند. محور گردشی بالای شیر گاز برای کم و زیاد کردن فشار اصلی مشعل است و پیچ آلن خور کف این شیر برای فشار اولیه پیلون یا شمعک مشعل است. هرگز سر خود به تنظیمات این شیر دست نزنید.

فن مشعل کوره

فن مشعل

 

بعد از تشخیص سیستم از بودن گاز در مشعل فرمان استارت فن را میدهد. که از سه قسمت موتور مشعل و فن مشعل و پرشر باد مشعل تشکیل شده است. اگر استارت و عمکرد فن درست باشد درستی و راستی آزمایی آن توسط پرر هوای آن به سیستم برقی اطلاع داده میشود. تا به مرحله بعدی استارت وارد شویم.

 جرقه زن مشعل

ترانس جرقه زن مشعل

وقتی مراحل بالا به درستی انجام شده باشد فرمان جرقه به ترانس جرقه زن صادر میشود. این ترانس 220 ولت را به هزاران ولت تبدیل میکند و به وسیله شمع جرقه باعث استارت شعله میشود البته در همین زمان پیلوت شیر برقی گاز باز میشود.

شمعک جرقه زن مشعل

 اگر این چینی کوچکترین شکافی داشته باشد یا درست تنظیم نشده باشد. مشعل روشن نمیشود.

شمعک یون مشعل

شمعک یون مشعل

 

اگر تمام مراحل استار همه به درستی صورت بگیرد و مشعل روشن شود. باید به طریقی روشن بودن مشعل به اطلاع سیستم هوشمند مشعل اطلاع داده شود. وظیفه این قطعه همین میباشد. یکی از بخش های که بسیار خراب میشود این بخش میباشد.

پروگرام یا رله مشعل

در این مطلب چندین بار از هوشمند بودن مشعل صحبت شد مدیریت تمام رفتار مشعل با رله مشعل میباشد.

رله مشعل

سیم کشی و تنظیم این بخش بسیار سخت و فنی میباشد. هوش و مدیریت تمام بخش های مشعل با این قطعه میباشد.

نقشه سیم کشی این قطعه را فقط افراد فنی و حرفه‌ای در این موضوع متوجه میشوند.

نقشه برق رله مشعل

هرگز بدون اطلاعات قبلی به این بخش دست نزنید.

در خطوط تولید چیپس و پیاز از انواع بزگ مشعل استفاده میگردد که دارای حرارت دهی بسیار بالا میباشد و در خطوط شورکن و طعم زدن آجیل و خشک بار از مشعل های کوچک تر استفاده میگردد.

لازم است بدانید در خطوط چیپس این مشعل ها باید به دقت تنظیم شوند تا بهترین جواب را دهند.خرابی این مشعل ها بالا میباشند و دیگر در ساخت دستگاه شیرینگ پک جایی ندارند.

برای حرارت در دستگاه شیرینگ اکنون از انواع برنرهای استاندارد استفاده میگردد. که در مقاله ای دیگر به توضیح کامل آن میپردازیم.

نیل زاگرس البرز برای تامین قطعات و تعمیر انواع دستگاه بسته بندی از جمله تعمیر انواع دستگاه سلفونی چهار توزین و دستگاه بسته بندی توزین دار و انواع بسته بندی حجمی و پودر آماده پاسخگویی به نیازهای دوستان عزیز میباشد.

سوالات متداول در خصوص تعمیرات مشعل های گازی و گازوئیلی

علت خاموش شدن مشعل گازوئیلی

فرقی نمیکند مشعل شما با چه سوختی باشد. باید مراحل روشن شدن مشعل را بدانید.این مراحل اگر در هر بخش به مشکلی برسد. رله مشعل در همان مرحله خاموش میشود. و منتظر تعمیرات مشعل میشود.

مثال: مشعل روشن میشود شعله دار میشود پس از چند ثانیه خاموش میشود. این خرابی برای آخرین مرحله مشعل یعنی نگهداری شعله مشعل است. و مربوز به شمعک یون میباشد.

اول ارت دار بودن مشعل را تست کنید. بعد چپ و راست بودن ورودی برق را کنترل کنید. در آخر از صحیح بودن یون مشعل اطمینان حاصل نمایید.

تعمیر رله مشعل چگونه است

تعمیر رله مشعل بسیار پیچیده میباشد و فقط توسط نیروهای فنی انجام میشود.در اکثر مواقع مشکل از ترمینال ها و سوکت های رله مشعل میباشد که زود خراب میشود.

طول عمر رله مشعل اگر از برند ساتورنیک یا هانیول باشد بسیار بالاست. به دنبال رفع مشکل بروید رله مشکل خیلی دیر خراب میشود.

نحوه تنظیم دریچه هوای مشعل گازی 

تنظیم دریچه هوای مشعل ساده است در پشت مشعل یک پیچ تنظیم محکم شده و مدرج است این دریچه را تا محدوده ای باز یا بسته کنید که رنگ شعله شما آبی ارغوانی  همراه با دانه های زرد باشد.

اگر تمام آبی شود احتمال روشن نشدن مشعل در استارت مجدد است. 

توجه کنیید. با آبی شدن مشعل حرارت مشعل بالا میرود و میتواند به چینی شمعک جرقه زن و یون صدمه بزند. بی دلیل با این دریچه بازی نکنید.

علت ریست شدن رله مشعل گازوئیلی و گازی

علت ریست شدن رله مشعل به عوامل زیادی بر میگردد. باید بدانید در کدام مرحله از روشن شدن این مشکل پدیدار میگردد و آنرا رفع کنید.

سوالات فوق را مشتریانی پرسیدند که دارای دستگاه پخت آجیل و تخمه یا دارای دستگاه میوه خشک کن  یا صاحبین تولید چیپس سیبزمینی یا چیپس میوه بوده اند.

اگر مطالب سایت راضی کننده بود لطفا به ما امتیاز دهید.

 

۵
از ۵
۱۸ مشارکت کننده