کاربرد اسید نیتریک در استخراج طلا

قدمت کشف و استخراج طلا در طبیعت به هزاران سال قبل بر می گردد. آن جایی که افراد بصورت گروهی و انفرادی به امید رسیدن به ثروتی بی پایان به دل کوه می زدند و یا مدت ها درگیر حفر زمین بودند. فرآیند استخراج طلا بسیار سخت و زمان بر بود تا جایی که چندین نفر درگیر این کار می شدند و اصلا معلوم نبود در انتها چه اتفاقی رخ می دهد و با چه چیزی روبه رو هستند.

استخراج طلا لذت بخش و بسیار طاقت فرسا

فرآیند کشف و استخراج طلا بسیار زمان بر و سخت بود تا جایی که ممکن بود سالها برای رسیدن به طلا چندین نفر درگیر می شدند. چرا که سطح آگاهی و دانش بسیار پایین بود و فقط از طریق نقشه هایی که معلوم نبود صحت داشته باشند یا نه، همچنین با پرس و جو از افراد کهن سال بومی اقدام به استخراج طلا می کردند.

اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی از آنجایی که همه امور و کارها دچار تغییر شدند، باید گفت که صنعت استخراج طلا نیز دچار دگرگونی شد. دیگر با استفاده از روش های مدرن از آنجایی که حتی فکر آن هم نخواهید کرد می توان به راحتی به طلا رسید.

 

استخراج طلا از قطعات الکترونیکی

 

استخراج طلا از قطعات الکترونیکی

چند وقتی است که تب جدیدی در بین علاقمندان به استخراج طلا به راه افتاده است با عنوان استخراج طلا از قطعات الکترونیکی. با توجه به ورود تکنولوژی به تمامی بخش های زندگی روزمره استفاده از قطعات الکترونیکی به اوج خود رسیده است.

این قطعات الکترونیکی که شامل: قطعات کامپیوتری، مادربرد، آی سی، چیپ، خازن، کارت گرافیک، رم و... می باشد، در بین تجهیزاتی که در ساخت آنها بکار رفته از مقداری طلا استفاده شده است. همین امر باعث شده است که بسیاری از افراد به فکر استخراج طلا از قطعات الکترونیکی بازیافت شده بیافتند.

تجهیزات مورد نیاز استخراج طلا از قطعات کامپیوتری

قطعا این نوع استخراج طلا نیز به دانش، مهارت و تجهیزات نیاز دارد که ابتدا باید آنها را فراهم کنید تا بتوانید با مهارتی که قطعا از طریق آموزش کسب کرده اید اقدام به استخراج کنید.

اسیدهای مورد نیاز استخراج طلا

یکی از اصلی ترین مواد شیمیایی که در فرآیند استخراج طلا قطعات الکترونیکی استفاده می شود، اسید نیتریک می باشد. خوب بحثی که سوال برنگیز می شود این است که این اسید مدل های متفوتی دارد، کدام نوع بهتر است برای استخراج؟

بله سوال بسیار درستی است، اسید نیتریک 55 درصد و یا اسید نیتریک 64 درصد ؟

کاملا به شرایط و نحوه استخراج شما دارد و نمی توان بطور قطع گفت کدام نوع کارایی بهتری دارد. فقط می توان گفت که تجربه ثابت کرده است که اسید نیتریک 64 درصد مخصوص استخراج طلا می باشد چرا که خلوص بالاتری دارد و خوب قطعا نتیجه بهتری در فرآیند استخراج طلا حاصل می شود.

 

اسیدهای مورد نیاز استخراج طلا

چرا از اسید نیتریک در استخراج طلا استفاده می شود؟

نیتریک اسید خاصیت خورندگی دارد ولی نکته مهم این است که هیچگونه آثار خورندگی در فلزات گرانبهایی همچون طلا ایجاد نمی کند. همین امر باعث شده که در فرآیند استخراج فلزات گرانبها مانند پلاتین، طلا و نقره مورد استفاده قرارگیرد.

مواد شیمیایی پودری استخراج طلا از قطعات کامپیوتری

 • متابی سولفیت سدیم
 • بوراکس
 • اوره
 • پودر روی
 • کلرید مس
 • کلرید قلع

تجهیزات آزمایشگاهی استخراج طلا از قطعات کامپیوتری

 • بوته چینی
 • ارلن
 • بشر آزمایشگاهی
 • کاغذ صافی
 • میله همزن

 

تجهیزات آزمایشگاهی استخراج طلا از قطعات کامپیوتری

 

از کجا مواد مورد نیاز استخراج طلا را تهیه کنیم؟

حالا که با استخراج طلا به روش مدرن امروزی آشنا شدیم و متوجه شدیم که چه مواد و تجهیزات نیاز داریم، سوال این است که از کجا می توانیم این محصولات را تهیه کنیم؟

مراکز متعددی در سراسر کشور مواد مورد نیاز استخراج طلا را بفروش می رسانند، اما پکیجی که شما از آداک شیمی خریداری می کنید کاملا از مواد با کیفیت تهیه شده است. همچنین این پک مقرون بصرفه بوده و نسبت به پکیج های موجود در بازار می توان گفت که کامل ترین پکیج استخراج طلا از قطعات الکترونیکی می باشد.

آموزش استخراج طلا از قطعات کامپیوتری

آموزش استخراج طلا از تجهیزات الکترونیکی قطعا و بدون شک یک علم است که نیاز به تجربه دارد. برای اینکه بتوانید به درستی این فرآیند را انجام دهید، باید حتما دوره های آموزشی استخراج طلا را که توسط آموزشگاه های تخصصی برگزار می شود را طی کنید.

بدون داشتن علم کافی و صرفا با تماشای چند کلیپ در شبکه های اجتماعی نمی توانید از قطعات بازیافتی الکترونیکی طلا بدست بیاورید.

مراحل استخراج طلا از قطعات الکترونیکی

 1. خروج طلا از تراشه­‌های کامپیوتر
 2. جداکردن طلا از مدارها
 3. بررسی مقیاس طلا
 4. جداکردن طلا از ضایعات قطعات الکتریکی
 5. جمع‌­آوری ذرات طلا
 6. مصرف بوراکس موجود بر روی طلا
 7. ذوب شدن طلا
 8. بررسی وزن طلای بدست آمده

چه قطعات کامپیوتری برای استخراج طلا استفاده می شود؟

کارت گرافیک و  رم از دیگر منابع مهم استخراج طلا از کامپیوتر هستند.

سی پی یو های کامپیوتر یکی از اصلی ترین منابع استخراج طلا هستند.

مادربرد کامپیوتر یکی از قطعه های با ارزشی است که حاوی طلا میباشد.

آی سی ها، چیپ ها و خازن های مادربرد می توانند منبع خوبی برای استخراج طلا باشند. همچنین فلزات ارزشمندی مانند نقره و پالادیوم نیز در آن یافت می شود.

بعضی از بردهای کامپیوتر نیز روکشی از جنس طلا دارند که می توانند منبعی برای استخراج این فلز گران بها باشند.

فرآیند استخراج طلا با اسید نیتریک چگونه است؟

ابتدا قطعات را با اسید نیتریک اسیدکاری می کنیم مهم است که تا جایی که ممکن است طلا از فلزات پایه جدا شود تا در فرآیند تیزاب کاری کار آسان تری پیش رو داشته باشیم. وقتی فلزات پایه در اسید نیتریک حل شوند، تمام مواد باقی مانده در اسید را جداسازی می کنیم و با آب مقطر خوب می شوییم.

 مواد جدا شده از مرحله اسیدکاری را در یک بشر می ریزیم و به آن ها اسید هیدروکلریک اضافه می کنیم و کم کم اسیدنیتریک را به محلول اضافه کرده تا تیزاب تولید شود و فلزات باقی مانده در مواد از جمله طلا در تیزاب حل شود.

در مرحله تیزاب کاری باید به چند نکته توجه کنیم، اول این که اسیدنیتریک را در حجم های کم به طرف اضافه کنیم و این کار را باید آرام آرام انجام دهیم تا وقتی که مطمئن شویم که همه فلزات موجود در مواد حل شده است.

دوم این که محلول تیزابی باید در حین کار کمی حرارت ببیند تا زودتر و بهتر در تیزاب حل شود. پس از این که اطمینان پیدا کردیم همه فلزات از جمله طلا در تیزاب حل شده است باید صبر کنیم تا محلول ته نشین شود ، محلول را با کاغذ صافی ، فیلتر می کنیم و مواد باقی مانده را با آب می شوییم تا همه محلول کلرید طلا از مواد شسته شود.

تگ های مرتبط

 

 • تجهیزات آزمایشگاهی
 • اسید نیتریک
 • پکیج استخراج طلا
 • پکیج استخراج طلا از قطعات کامپیوتری
 • اسید نیتریک 64 درصد
 • اسید نیتریک 55 درصد
۵
از ۵
۸ مشارکت کننده