آب مقطر مزایا و مضرات آن چیست

آیا مصرف آب مقطر یا کاملا خالص مضر است

 تصور می کنیم مناسب ترین آب برای سلامت بدن، آبی است از هر نظر خالص باشد. این تصور همیشه درست نیست. بسیاری از املاح موجود در آب تصفیه نیست، برای سلامت انسان مفید و حتی ضروری هستند. اما آب علاوه بر نوشیدن، کاربردهای بسیار نیز دارد که می تواند برای استفاده در پزشکی، ساخت مواد غذایی و فعالیت های کارخانه‌ای بر سلامت ما تاثیر گذار باشد. برای این مصارف مهم از آبی بدون ناخالصی استفاده می‌کنند که آب مقطر نامیده می شود. در این مقاله در باره آب مقطر توضیح داده میشود اگر با مزایا و معایب آب مقطر آشنایی ندارید و تفاوت آن را با آب تصفیه شده نمی دانید، این مطلب را دنبال کنید.

آب مقطر چیست

آب مقطر یک نوع فرایند در آب است که بر اثرتقطیر، ناخالصی های خود را از دست می دهد. در صنایعی خاص آب با استفاده از دستگاه های پیشرفته و استریل، جوشانده و تقطیر می شود و در نهایت با جدا شدن گازها و ذرات معلق معدنی، آب مقطر به دست می آید. این آب بسته به نوع و میزان تقطیر مورد نیاز، تا حدود ۹۵ درصد خالص می شود. در نتیجه تقریبا هیچ املاح معدنی در آن وجود نخواهد داشت.

تفاوت آب مقطر با آب شهری در چیست؟

تفاوت بین آب مقطر و آب معدنی

آب معمولی یا همان آب شهری تصفیه شده، هیچ آلودگی و املاح خطرناکی در خود ندارد. اما کاملا خالص نیست و مواد معدنی همچون کلسیم و منیزیم در آن وجود دارد. این عناصر که آن ها را در آب معدنی نیز می بینید، برای سلامت بهتر اعضای بدن لازم است. اما، رسوبات به جا مانده از مواد معدنی ممکن است در مواردی باعث تهدید سلامت انسان باشد.

آب مقطر عاری از املاح و مواد معدنی است، و از همه مهم تر هیچ کالری و قندی هم ندارد. از طرفی مهم ترین تفاوت این آب با آب شهری، نحوه تولید آن است. آب مقطر بر اثر فرایند تبخیر در فشارهای بالا در صنایعی ویژه به دست می آید. به همین دلیل آب تقطیر شده، محصول تغییر در شکل ودما دیدگی آب شرب شهری است.

کاربردهای آب مقطر، از علم پزشکی تا صنایع

آب مقطر هیچ ماده محلولی ندارد. به همین دلیل تداخل با مواد شیمیایی را ندارد. این خاصیت باعث شده تا در آزمایشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی بسیاری از آب مقطر، برای آزمایش هایی مانند محلول کردن مواد شیمیایی یا حتی شستشوی ظروف آزمایشگاهی استفاده شود. بیشترین مصرف این آب به دلیل خالص بودن زیاد، در صنایع دارویی و استفاده های پزشکی است. نمونه مصرف آب مقطر در پزشکی را استفاده از آن در تزریقات برای حل کردن داروی تزریقی دیده اید.

آب مقطر آنقدر خالص است که حتی اگر دوباره تبخیر شود هیچ رسوبی از خود بحا نمیگذارد. به همین دلیل  در صنایع باتری سازی از آن برای مرطوب نگه داشتن باطری خودرو نیز استفاده می‌کنند. زیرا استفاده آب معمولی، می تواند پس از مدتی به باطری ماشین آسیب برساند.

آب مقطر همچنین برای ساخت مواد اولیه در کارخانجات مختلف به ویژه مواد غذایی استفاده می شود. خالص بودن این آب باعث شده تا بسیاری از افراد، نوشیدن آن را جایگزین آب شهری کنند. اما آیا نوشیدن آب مقطر برای سلامت انسان مفید است؟

واما یک سوال

آیا آب مقطر برای مصرف نوشیدن و شرب مناسب است؟

آب مقطر چیست و فرق آن با انواع آب

آب مقطر بدون هرگونه مواد معدنی است. یک نوشیدنی خالص که املاح آن بر اثر فرایند ساده تقطیر از بین رفته است. نوشیدن این آب، اگرچه در موارد بسیاری به افراد توصیه می شود، اما بی خطر هم نیست. در ادامه با مزایا و معایب نوشیدن آب مقطر آشنا شوید.

با مزیت های نوشیدن انواع آب مقطر آسنا شوید

عمل تقطیر باعث می شود که بسیاری از آلاینده های موجود در آب، از بین بروند. به همین در برخی از بیماران نوشیدن مقدار معینی از این آب را تجویز می شود. مخصوص بیمارانی که مشکلات حاد کلیوی  و مجاری ادراری دارند.

برای پاکسازی بدن نیز آب مقطر مفید است. بسیاری از افراد در یک دوره معین (مثلا به مدت یک هفته) برای پاکسازی بدن، آب مقطر را جایگزین آب تصفیه شده می کنند.

معایب  و مضرات خوردن آب مقطر در طولانی مدت

از آنجا که بدن انسان برای انجام تمام و ضروری نیاز به املاح موجود در آب دارد اگر مصرف بی رویه آب مقطر صورت پذیرد میتواند خطرات بسیار شدیدی برای سلامتی بهرجای بگذارد. حتما برای خوردن آب مقطر باید با پزشک مشورت شود.

راه شناخت آب مقطر با آب معدنی

از آنحا که خلوص آب مقطر رسانایی خود را از دست داده به صورت یک عایق الکتریکی بسیار ضعیف عمل میکند با گذز برق از آن نور لامپ یا بسیار کم است یا روشن نمیشود.

بسته بندی آب مقطر

بسته بندی آب مقطر

بسته بندی آب مقطر در شکل بزرگ به صورت تانکری میباشد و در صنایع کوچک به شکل 20 لیتری و ده لیتری میباشد که درب آنها با برند شرکت فوق پلمپ یا لیبل شیرینگ شده. در مصارف کم به شکل بسته های 1.5 لیتر که به صورت پک 6 تایی و 12 تایی به وسیله دستگاه شیرینگ پک مایعات درامده تهیه میشود ودر داروخانه ها به صورت سرمی که به وسیله دستگاه شیرینگ پک به هم پلمپ شده قابل تهیه است.

 

این صفحه میتواند محل رپورتاژ شما باشد

۵
از ۵
۱۳ مشارکت کننده