نحوه ساخت ضد یخ و ضد جوش

تاریخچه ضد یخ

در عصرجدید ساخت ضدیخ (متانول )تقطیرچوب بالاترین استفاده را داشته است. در گذشته نحوه ساخت ضد یخ، الکل اتیلیک گلیسیرین، کلرور کلسیم، آب نمک و..... مایعاتی بودند که معمولاً به عنوان خنک کننده از آنها استفاده میگردید. همچنین از نفت و روغن های نفتی که  حل در آب نبودند نیز به عنوان مایع خنک کننده استفاده میگردید.
با پیشرفت علم صنعت خودروسازی در جهان، نیاز به مایعات خنک کننده موتور بسیار افزایش پیدا نمود. که الکل اتیلیک یکی از آن ها بود. این ماده به دلیل ارزان بودن و همچنین تولید مناسب، از استقبال خوبی برخوردار شده بود.
برای نخستین بار در میانه دهه ۲۰ میلادی مصرف اتیلن گلیکول به عنوان ماده خنک کننده موتور رواج پیدا کرد. در ابتدا اتیلن گلیکول کم بود و استقبال چندانی از این ماده خنک کننده نبود اما با گذشت زمان و با بالا رفتن دانش عمومی مردم نسبت به فواید اتیلن گلیکول، استفاده از آن افزایش پیدا کرد تا حدی که در حال حاضر بیشترین مصرف اتیلن گلیکول به منظور تولید سیال خنک کننده موتورشناخته شده است.
به همین دلیل مصرف متانول، الکل اتیلیک و سایر مواد شیمیایی برای تولید ضد یخ کاهش یافت وتا اینکه تولید آنها کلا منسوخ گردید، به شکلی که تولید و مصرف اتیلن گلیکولات در سال به بالاترین حد تولید خود رسید.

فرمولاسیون ضد یخ

کاربرد ضد یخ

هر نوع موتوری که به وسیله احتراق مواد فسیلی یا شیمیایی کار میکند باید دمای حاصل از سوخت آن به بیرون بابهترین شیوه هدایت شود و برای این کار نیاز به یک سیال داریم. ساده ترین، ارزان ترین و در دسترس ترین سیال شناخته شده در جهان آب(h2o) است.
استفاده از آب برای قطعات فلزی و ریخته گری به دلیل زنگ زدگی و فرسایش فلزات غیر استفاده میباشد برای همین مقادیر زیادی به آن مواد متانول و ضد زنگ اضافه میشود تا از خوردگی و پوسیدن مسیرهای عبور آب در موتورها جلوگیری شود.
طریقه این ترکیبات در سیستم های خنک کننده به گونه ای میباشد که مخلوطی به میزان مساوی از آب و ماده ضدیخ با فرمولاسیون شیمیایی خاص استفاده میگردد که یه علاوه کم نمودن دمای انجماد سیال تا کمتر از منفی ٣۵ درجه سانتیگراد، سبب افزایش نقطه جوش تا بیش از ١١٢ درجه وجلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی موتور می شود .
ضدیخ ترکیبات شیمیایی است که درخنک کننده‌ها و رادیاتورهای موتورهای احتراق داخلی برای اطمینان از جریان داشتن خنک کننده در درجات کم حرارتی و به منظور جلوگیری از خسارت ناشی از تشکیل یخ به کار گرفته میشود.
ضدیخ سیالی است که از ترکیب
اتیلن گلیکول (Ethylene Glycol) و مواد افزودنی به منظور جلوگیری از خوردگی، کف نمودن، بهبود کیفیت، زنگ زدگی آب و رنگ تشکیل شده است.

 

از کجا بفهمیم ضد یخ سالم است| فاسد نشده

تفسیر فرآیند ابتدایی تولید ضدیخ ، ضدجوش ، ضدزنگ
در ابتدا مونو اتیلن گلیکول از مخزن ذخیره به وسیله پمپ به داخل مخزن مخلوط کننده پمپاژ میشود و از واحد تصفیه آب، مقداری آب به آن افزوده میشود و همچنین مقداری مواد افزودنی به آن اضافه میگردد و بعد از این مرحله به آن اندیکاتور اضافه میکنند.
همزن را روشن نموده و برای مدت زمانی معین عمل ترکیب انجام میپذیرد. سپس بعد از انجام اختلاط، مواد توسط دستگاه پرکن مکیده شده و در قوطی ها یا ظروف پت
۴ لیتری و 1.5 لیتری بسته بندی گردیده و برچسب زده میشود و دستگاه شیرینگ پک آب معدنی(ضد یخ) بسته بندی میشوند و روی پالت قرار میگیرد.گرچه بسیار ماثر است که قبل از شیرینگ شدن بدنه بطریبه وسیله دستگاه لیبل شیرینگ لیبل شود که این خود برای بهتر دیده شدن برند شما ماثر است.
مورد اختیاری تولید ضد یخ ، نوع ترکیبات و درجه تولید است  که شرایط عملکرد آن به صورتی در نظر گرفته شده است که حتی الامکان بهترین شکل ترکیبات را با توجه به قدرت موتور خود و سادگی ظرف همزن داشته باشد.
در صورتی که میکسر در یک سوم ارتفاع از کف همزن قرار بگیرد، با توجه به لزوم ایجاد اختلاط در کف مخزن کارایی خوبی را خواهد داشت.
این میکسرها در هنگام اختلاط بدلیل اینکه پره های روی شافت، مایع را به سمت دیواره وان و کمی رو به پایین حرکت خواهند داد.
استفاده از پر کن های مایع اتوماتیک بسیاردر این روش بسیار به صرفه بوده. زیرا از ریختن و پرت مایع جلوگیری میشود ضمنن سرعت بسیار بالایی در راستای تولید دارد.
انجام فرآیند بسته بندی
 ضدیخ به شکل ظروف یک ویک و نیم و چهار لیتری می باشد که این ظروف ازپلاستیکی حتی گاهی پت های شبیه نوشابه خانواده تهیه می گردند.
با توجه به عدم امکان انفجار و آتش سوزی یا ایجاد خوردگی در صورت ضربه و سوراخ شدن، احتیاج به بسته بندی بسیار مقاوم نیست و می توان از پلاستیک با ضخامت های معمولی نیز استفاده نمود.
قابل ذکر است که دو ویژگی میتواند سهم بیشتری از بازار فروش را برای تولید کننده به همراه داشته باشد اول کیفیت بسیار بالا و دوم بسته بندی بسیار مناسب و چشم نواز که در مقاله
نقش بسته بندی در برندینگ به آن پرداخته ایم و لازم میدانیم که مطالعه ای در این مورد شود.

نکات استفاده از ضد یخ

  • رنگ ضد یخ هچ ربطی به کیفیت آن ندارد و پورسه ای اختیاری میباشد گرچه اکنون رنگ سبز بسیار معمول شده است. و به صورتی یک استاندارد شده است.
  • بهترین ترکیبات باید یک به یک باشد البته دستوراعمل ها و فرمول هایی برای ترکیب صحیح در درجه حرارت های مختلف یافت میشود.
  • عمر انقضای تعویض ضد یخ هر دو سال میباشد.
  • دمای ضد یخ معمولیتا 38- نقطه انجماد مخلوط را پایین و همچنین در مورد ضد جوش ، موجب افزایش نقطه جوش تا112 درجه خواهد شد.
  • هرگز دو برند مختلف ضد یخ را باهم ترکیب نکنید زیرا کیفیت و ترکیبات آنها ممکن است تفاوت داشته باشد.
  • آب ترکیب شده در ضد یخ بهتر است مقطر باشد و نباید دارای املاح باشد.
  • ضد یخ ها معمولا کف تولید نمی کنند. مشاهده کف می تواند به علت وارد شدن هوا به سیستم و سوراخ شدن بخش مکش واترپمپ باشد . در این صورت باید رادیاتور را کاملا تخلیه کرده و تمامی لوله های رابط، واشرها، بست ها و ترموستات را بررسی و نسبت به تعمیر قطعات معیوب اقدام کرد.
  • سطح سیال باید دائماً کنترل شود تا از میزان مشخص شده کمتر نباشد.
  • جهت اختلاط و رقیق سازی ضدیخ با آب باید به دستورالعمل سازندگان توجه کرد . اگر غلظت ضدیخ بیشتر از مقدار توصیه شده باشد، امکان خرابی واترپمپ و افزایش خوردگی وجود دارد . همچنین اگر غلظت ضدیخ کمتر از حد توصیه شده باشد، موجب افزایش نقطه انجماد و در نتیجه سبب یخ زدن آب در مجاری سیستم رادیاتور می شود.

 

این صفحه میتواند محل رپورتاژ شما باشد

۵
از ۵
۱۷ مشارکت کننده