دانشمندان موفق شدند پای قطع شده قورباغه را از نو رشد دهند

 

دانشمندان موفق شدند پای قطع شده قورباغه را از نو رشد دهند
دانشمندان موفق شدند پای قطع شده قورباغه را از نو رشد دهند 

 

به نقل از : euronews

گروهی از محققان توانسته‌اند طی یک فرآیند علمی کاری کنند که پای قطع شده یک قورباغه پنجه‌دار آفریقایی از نو رشد کند.

قورباغه‌های پنجه‌دار آفریقایی زمانی که هنوز بالغ نشده‌اند این توانایی را دارند که دم‌ها و اندام‌های تحتانی از دست رفته خود را بازسازی کنند. اما این قدرت با بلوغ از دست می‌رود و برای مثال پای کنده شده آن‌ها هرچند دوباره رشد می‌کند اما عضوی کاربردی نیست و بیشتر شبیه یک تکه گوشت زائد است تا یک پا.

اکنون گروهی از دانشمندان در دانشگاه‌های توفت و هاروارد آمریکا راهی برای مهار سلول‌های قورباغه بالغ یافته‌اند. محققان برای این کار یک کلاهک سیلیکونی شامل ترکیبی از داروهای احیاکننده را به مدت ۲۴ ساعت روی زخم عضو قطع شده قرار دادند. در طی ۱۸ ماه قورباغه‌ها به تدریج پای از دست رفته را دوباره بازسازی کردند و ساختار ساق شامل اعصاب، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و حتی برآمدگی پنجه‌های پا از نو تشکیل شد.

نیروشا موروگان، محقق دانشگاه آلگوما در انتاریو کانادا و نویسنده مقاله، در مورد پیچیدگی رشد مجدد اندام گفت: «این یک پدیده غافلگیرکننده بود. فکر نمی‌کردم بتوانیم الگوی قبلی را به دست بیاوریم و در عمل پیاده کنیم.»

شماری از حیوانات آبزی همچون سمندر مهارت‌های بازسازی اندام چشمگیری دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد بافت، بخش‌هایی از اندام‌های اصلی و حتی کل اندام‌ها را دوباره رشد دهند. با این حال قورباغه‌های پنجه‌دار آفریقایی بالغ هیچ‌یک از این قدرت‌ها را ندارند.

بدن قورباغه‌های پنجه‌دار آفریقایی بالغ و انسان‌ها هر دو قادر به تجدید بافت هستند. برای مثال، پوست زخمی می‌تواند پوست تازه‌ای بیاورد، اما یک پای زخمی نمی‌تواند پای جدیدی بسازد بلکه تنها بافتی ایجاد می‌کند (یا به‌اصطلاح زخم، گوشت می‌آورد) تا راه عفونت یا از دست دادن خون را سد کند.

پژوهشگران پیشتر برای تحریک رشد مجدد اندامی که در قوررباغه‌های بالغ و انسان‌ها به طور طبیعی بازسازی نمی‌شوند، کاشت سلول‌های بنیادی یا ژن‌درمانی را آزمایش کرده بودند اما به دلیل پیچیده بودن این روش‌ها تصمیم گرفتند سلول‌های خود بدن قورباغه را تحریک کنند.

ادامه مقاله در euronews

نیل زاگرس البرز سازنده انواع دستگاه شیرینگ پک و تنها سایت درج رپورتاژ تخصصی

۵
از ۵
۱۱ مشارکت کننده