اسپیس ایکس در رقابت ایستگاه فضایی تجاری ناسا

spacex tranformer

واشنگتن - شرکت‌های پرتاب Relativity Space و SpaceX از جمله شرکت‌هایی بودند که سال گذشته پیشنهاداتی را برای توسعه اولیه ایستگاه‌های فضایی تجاری به ناسا ارائه کردند.

ترجمه شده از: spacenews

ناسا پیشنهادهایی را به رهبری Blue Origin، Nanoracks و Northrop Grumman در 2 دسامبر برای موافقتنامه های قانون فضایی تامین شده به عنوان بخشی از برنامه Commercial Low Earth Orbit Destinations یا CLD انتخاب کرداین سه شرکت در مجموع بیش از 400 میلیون دلار تا سال 2025 دریافت خواهند کرد تا طرح‌های ایستگاه‌های فضایی تجاری را که می‌توانند تا پایان این دهه جانشین ایستگاه فضایی بین‌المللی شوند، اجرایی کنند.

در زمان اهدای جوایز، ناسا تنها اعلام کرد که 11 پیشنهاد دریافت کرده است، اما فاش نکرد که سایر پیشنهاد دهندگان چه کسانی بودندفیل مک‌آلیستر، مدیر پروازهای فضایی تجاری در مقر ناسا، در تماسی با خبرنگاران در باره اعلام این خبر گفت: «تقریباً همه پیشنهادات مفاهیم قابل‌اجرا برای مقاصد تجاری LEO نشان می‌دادند».

ناسا در 27 ژانویه بیانیه انتخاب منبع برای رقابت CLD را منتشر کرد که شرکت‌هایی را که پیشنهادات ارائه کرده‌اند شناسایی می‌کند و ارزیابی آژانس از آن پیشنهادات را تشریح می‌کندآن سند تأیید کرد که آژانس 11 پیشنهاد دریافت کرده است که دو مورد از آنها، از سوی DEHAS Limited و Hamon Industries، توسط ناسا غیرقابل قبول تلقی شد زیرا ناسا نتوانست "تعریف مفهومی قابل توجه و اجرای طراحی را نشان دهد" و آماده برای بررسی اولیه طراحی (PDR) در پایان توافق این پیشنهادات بیشتر مورد ارزیابی قرار نگرفتند.

ناسا رویکرد فنی و طرح‌های تجاری هر پیشنهاد را در مقیاس رنگی آبی، سبز، سفید، زرد و قرمز ارزیابی کرد که به ترتیب نشان‌دهنده سطوح اطمینان بسیار بالا، بالا، متوسط، پایین و بسیار پایین استپیشنهادات سه شرکت نسبتاً ناشناخته - Maverick Space Systems، Orbital Assembly Company و ThinkOrbital - نمرات "قرمز" را برای هر دو بخش فنی و تجاری دریافت کردند، در حالی که شرکت چهارم، Space Villages، امتیاز فنی قرمز و امتیاز تجاری زرد را دریافت کرد.

بیانیه انتخاب منبع نشان داد که اسپیس ایکس برای برنامه CLD نیز پیشنهاد داده استاین شرکت پیشنهاد خود را فاش نکرده بود که بر اساس این بیانیه، مبتنی بر تبدیل نسخه فرودگر ماه از وسیله نقلیه استارشیپ خود است که برای برنامه سیستم فرود انسانی (HLS) ناسا در حال توسعه است.

این شرکت بر اساس تخصص فنی خود در ارتباط با پیشنهاد HLS و یک "رویکرد قوی" به ارتباطات که به نظر می رسد با صورت فلکی استارلینک اسپیس ایکس مرتبط است، به دست آوردبا این حال، ناسا به دلیل فقدان جزئیات در مورد مفهوم آن، از جمله اینکه چگونه محموله‌ها را در خود جای می‌دهد و سیستم کنترل محیطی را برای ماموریت‌های طولانی‌مدت افزایش می‌دهد، چندین ضعف را ارزیابی کرد.

از جنبه تجاری، اسپیس ایکس برای "توسعه سریع Starship و یک ماموریت مداری برنامه ریزی شده در سال آینده" و همچنین منابع مالی قوی مورد اعتبار قرار گرفتبا این حال، ناسا عدم وجود استراتژی تجاری برای ایستگاه را پیدا کرد، "که در رسیدن به اهداف برای توسعه اقتصاد LEO ناکام است." اسپیس ایکس همچنین به دنبال بازپرداخت کامل هزینه های توسعه خود از ناسا "علیرغم استفاده از منابع مالی خصوصی Starship" بود و PDR را در پیشنهاد خود لحاظ نکرد.

ناسا به پیشنهاد اسپیس ایکس امتیاز فنی زرد و طرح تجاری امتیاز قرمز داد و این شرکت را برای جایزه در نظر نگرفت. SpaceX به سوالات 27 ژانویه در مورد پیشنهاد خود و هرگونه برنامه آینده برای ایستگاه های فضایی تجاری پاسخ نداداین شرکت به ندرت به سوالات رسانه ها پاسخ می دهد.

Relativity Space که در حال توسعه پرتاب کوچک Terran 1 و وسیله نقلیه قابل استفاده مجدد Terran R بزرگتر است نیز پیشنهادی ارائه کرد که بهتر از SpaceX عمل کرداین شرکت برنامه‌هایی را برای یک ایستگاه فضایی تجاری فاش نکرده بود و بیانیه انتخاب منبع جزییات کمی فراتر از یک "آزمایشگاه قابل استفاده مجدد و قابل بازگشت با قابلیت بازگشت" ارائه می‌دهد.

این شرکت در تجزیه و تحلیل ناسا برای «نمونه‌سازی و آزمایش تکراری پیشنهادی در توسعه سخت‌افزار» و همچنین مأموریت‌های کوتاه اما مکرر که می‌توان با یک سیستم کنترل محیطی «ساده» انجام شود، نقاط قوت فنی را کسب کردبا این حال، ناسا گفت هیچ برنامه ای برای ماموریت های طولانی تر و همچنین فقدان جزئیات در مورد طراحی و عدم بلوغ فنی برای فناوری های کلیدی وجود ندارد.

برای طرح تجاری نسبیت، ناسا مدیریت فنی قوی و منابع داخلی خوبی برای توسعه ایستگاه پیدا کرد، اما فقدان یک استراتژی تجاری و «اتکا به پول نقد و درآمد غیر قابل اثبات است». این شرکت همچنین توسعه وسایل نقلیه پرتاب را در پیشنهاد خود گنجانده بود که خارج از محدوده برنامه بودناسا به نسبیت امتیاز فنی سفید و طرح تجاری امتیاز زرد را داده است.

تیم الیس، مدیر اجرایی Relativity، در 31 ژانویه به SpaceNews گفت که این شرکت "مفهوم بسیار اولیه" در مورد چگونگی استفاده از مرحله بالایی خودروی Terran R خود به عنوان یک مقصد تجاری LEO دارد، اما از ارائه جزئیات خودداری کرداو گفت: «فقط به این دلیل که ما در سه نفر برتر انتخاب شده برای این برنامه قرار نگرفتیم، ما را از ادامه گفتگو با رهبری ناسا در مورد چشم انداز آینده نسبیت با یک Terran R کاملاً قابل استفاده مجدد منصرف نمی کند.

کسب سه نفر برتر

پیشنهاد Blue Origin برای ایستگاه صخره‌های مداری آن در تحلیل اولیه امتیازات فنی و تجاری سفید را دریافت کرداین پیشنهاد نقاط قوت فنی بسیاری را در طراحی و سایر جنبه‌ها به دست آورد، از جمله «استفاده از رویکرد لجستیک آمازون اثبات شده، که احتمال موفقیت مدیریت سخت‌افزار زمینی را برای پشتیبانی خدمه و خدمات محموله افزایش می‌دهد». با این حال، برخی از جنبه‌ها، مانند استفاده از ماژول‌های بادی و فضاپیمای تک‌نفره، «خطرات قابل‌توجهی برای اجرای برنامه پیشنهادی» ایجاد می‌کنند.

این شرکت برای یک استراتژی تجاری "جاه طلبانه" و "سطح قابل توجهی از سرمایه گذاری خصوصی" در دوره اولیه اعتبار داشتبا این حال، به دلیل جستجوی بودجه بیشتر از برنامه CLD نسبت به آنچه که ناسا در دسترس بود، مورد انتقاد قرار گرفت، ضعف قابل توجهی که شرکت بعداً آن را اصلاح کرد.

پیشنهاد Nanoracks برای ایستگاه فضایی Starlab خود نیز امتیاز فنی و تجاری سفید دریافت کردبرای طراحی های فنی بالغ و ترکیب عناصری مانند سانتریفیوژ، نقاط قوت را به دست آوردبا این حال، ناسا برنامه پیشنهادی خود را "جاه طلبانه" تلقی کرد و معتقد بود که این شرکت سطح بسته شدن سیستم پشتیبانی حیات خود را بیش از حد برآورد کرده است.

ناسا گفت که این پیشنهاد دارای یک استراتژی تجاری قوی و مقدار "بسیار قابل توجهی" از سرمایه گذاری خصوصی استبا این حال، همچنین به فقدان جزئیات مالی و "برآوردهای غیر واقعی درآمد" اشاره کرد.

پیشنهاد Northrop Grumman امتیاز فنی سبز و کسب و کار زرد را دریافت کرداین پیشنهاد دارای نقاط قوت فنی زیادی در رابطه با بلوغ طراحی و عملیات آن بودبا این حال، ناسا به نقاط ضعفی در مورد توانایی خود در پذیرش محموله های بزرگتر و دست کم گرفتن میزان خدمات تامین مجدد خدمه اشاره کرد.

طرح تجاری آن برای یک تیم مدیریت با تجربه و احتمال برآورده شدن برنامه آن بر اساس استفاده از فناوری های بالغ اعتبار داده شده استبا این حال، ناسا در مورد استراتژی بازاریابی خود، کمبود پرسنل توسعه کسب و کار با تجربه و یک برنامه مالی "غیر مستند" ابراز نگرانی کرداین شرکت بعداً در ارزیابی خود سرمایه گذاری اولیه خود را «بسیار کم» در این پیشنهاد افزایش داد.

ناسا تصمیم گرفت به هر سه شرکت موافقت نامه های قانون فضایی اعطا کند و متوجه شد که Blue Origin و Nanoracks از نظر توسعه تجاری و فنی نسبتا مشابه هستند. Northrop Grumman از نظر فنی بالغ تر از دو مورد دیگر بود اما خطرات توسعه کسب و کار بیشتری داشتآژانس نتیجه گرفت که با انتخاب آن، "این پرتفوی با توزیع ریسک متعادل تری برای دستیابی به حداقل یک مقصد تجاری LEO در طول این پروژه ارائه می دهد."

نیل زاگرس البرز سازنده انواع دستگاه شیرینگ پک و تنها سایت درج رپورتاژ تخصصی

 

۵
از ۵
۱۴ مشارکت کننده