مدارگرد شناسایی مریخ ناسا: آب در مریخ یک میلیارد سال بیشتر از آنچه تصور می شد، جریان داشت

 

Bosporos-Planum-Mars
مدارگرد شناسایی مریخ ناسا از دوربین زمینه خود برای گرفتن این تصویر از Bosporos Planum، مکانی در مریخ استفاده کرد. لکه های سفید رسوبات نمکی هستند که در یک کانال خشک یافت می شوند. بزرگترین دهانه برخوردی در صحنه نزدیک به 1 مایل (1.5 کیلومتر) عرض دارد. اعتبار: NASA/JPL-Caltech/MSSS

 

 

 

پیشتراعتقاد بر این بود که آب مریخ حدود 3 میلیارد سال پیش تبخیر شده است.

دو دانشمند در حال مطالعه داده‌هایی که MRO در 15 سال گذشته در مریخ جمع‌آوری کرده است، به شواهدی دست یافته‌اند که این جدول زمانی رابطور قابل توجهی کاهش می‌دهد: تحقیقات آنها نشانه‌هایی از وجود آب مایع در سیاره سرخ را در 2 تا 2.5 میلیارد سال پیش نشان می‌دهد، به این معنی که آب جریان داشته است. حدود یک میلیارد سال بیشتر از برآوردهای قبلی!

این یافته‌ها - که در 27 دسامبر 2021 در AGU Advances منتشر شد - بر رسوبات نمک کلرید به جا مانده از ذوب آب یخ متمرکز است.

در حالی که شکل شبکه‌های دره خاصی نشان می‌دهد که ممکن است اخیراً آب در مریخ جریان داشته باشد، رسوبات نمک اولین شواهد معدنی را ارائه می‌کنند که وجود آب مایع را تأیید می‌کند.

 این کشف سؤالات جدیدی را در مورد مدت زمانی که حیات میکروبی در مریخ می توانست زنده بماند، مطرح می کند، در صورتی که حداقل روی زمین، جایی که آب وجود دارد، زندگی نیز وجود دارد.

نویسنده اصلی این مطالعه، الن لیسک، بسیاری از تحقیقات را به عنوان بخشی از کار دکترای خود در Caltech در پاسادنا انجام داد. او و پروفسور کلتک، بتانی المان، از داده‌های ابزار MRO به نام طیف‌سنج تصویربرداری شناسایی (CRISM) برای نقشه‌برداری نمک‌های کلرید در ارتفاعات غنی از رس در نیمکره جنوبی مریخ استفاده کردند - زمینی که توسط دهانه‌های برخوردی مشخص شده است.

این دهانه‌ها یکی از کلیدهای تعیین تاریخ نمک‌ها بودند: هر چه هر یک وسعت دهانه کمتری داشته باشد، جوان‌تر است. دانشمندان می توانند با شمارش تعداد دهانه ها در یک سطح از سطح دیگر، سن آن را تخمین بزنند.

MRO دو دوربین دارد که برای این منظور عالی هستند. دوربین زیرین، با لنز سیاه و سفید زاویه باز، به دانشمندان کمک می کند تا میزان کلریدها را ترسیم کنند. برای بزرگ‌نمایی، دانشمندان به دوربین رنگی آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا (HiRISE) روی می‌آورند و به آن‌ها اجازه می‌دهد جزئیاتی به کوچکی یک مریخ‌نورد را از فضا ببینند. (برای نمونه به تصویر زیر مراجعه کنید.)

 

 

HiRISE-Watches-Curiosity-Journey-Across-the-Clay-Unit

 

 

لیسک و اهلمن با استفاده از هر دو دوربین برای ایجاد نقشه‌های ارتفاعی دیجیتالی دریافتند که بسیاری از نمک‌ها در فرورفتگی‌ها - زمانی محل حوض‌های کم عمق - در دشت‌های آتشفشانی با شیب ملایم هستند. دانشمندان همچنین کانال های پیچ در پیچ و خشک را در این نزدیکی پیدا کردند - نهرهای سابق که زمانی روان اب سطحی را به این حوضچه ها می رساندند. شمارش دهانه‌ها و شواهد وجود نمک در بالای زمین‌های آتشفشانی به آن‌ها این امکان را داد تا تاریخ‌گذاری این رسوبات را تعیین کنند.

Ehlman معاون مدیر CRISM گفت: "آنچه شگفت انگیز است این است که پس از بیش از یک دهه ارائه تصاویر با وضوح بالا، داده های استریو و مادون قرمز، MRO اکتشافات جدیدی در مورد ماهیت و زمان این حوضچه های نمک باستانی متصل به رودخانه انجام داده شده."

 محقق و نویسنده همکار او، لیسک، یک محقق فوق دکترا در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز است که رهبری CRISM را بر عهده دارد.

مواد معدنی نمک برای اولین بار 14 سال پیش توسط مدارگرد مریخ اودیسه ناسا که در سال 2001 به فضا پرتاب شد، کشف شد. MRO که دارای ابزارهایی با وضوح بالاتر نسبت به اودیسه است، در سال 2005 پرتاب شد و از آن زمان تاکنون در حال مطالعه نمک ها، در میان بسیاری از ویژگی های دیگر مریخ بوده است. . هر دو توسط آزمایشگاه رانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا مدیریت می شوند.

لزلی تامپری، معاون پروژه ماموریت در JPL ، گفت: "بخشی از ارزش MRO این است که دیدگاه ما از سیاره در طول زمان جزئیات بیشتری پیدا می کند . " هر چه تعداد بیشتری از سیاره را با ابزار خود نقشه برداری کنیم، بهتر می توانیم تاریخ آن را درک کنیم.

مرجع: "شواهدی برای رسوب کلرید در مریخ از وقایع آب سطحی با حجم کم در اواخر هسپرین-آمازونی اولیه" توسط الن کی لیسک و بتانی ال. الهمن، 27 دسامبر 2021، پیشرفت های AGU 

نیل زاگرس البرز سازنده انواع دستگاه شیرینگ پک و تنها سایت درج رپورتاژ تخصصی

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده