شناسایی شی مرموز در فضا

 

بنابه گزارش: scitechdaily

ستاره شناسان شی مرموز را در "حیاط خلوت کهکشانی" ما کشف کردند - بر خلاف هر چیزی که قبلا دیده شده بود

شی مرموز در فضا

 

تیمی که امواج رادیویی را در کیهان نقشه‌برداری می‌کند، چیزی غیرعادی کشف کرده است که سه بار در ساعت یک انفجار عظیم انرژی آزاد می‌کند، و این برخلاف هر چیزی است که ستاره‌شناسان قبلا دیده‌اند.

تیمی که آن را کشف کرد فکر می‌کرد که توانسته، یک ستاره نوترونی یا یک کوتوله سفید با یک میدان مغناطیسی فوق‌العاده قدرتمند باشد.

این جسم عجیب که در فضا می چرخد، پرتویی از تابش می فرستد که در هر بیست دقیقه، یکی از درخشان ترین منابع رادیویی در آسمان را بوجود میاورد.

دکتر ناتاشا هرلی واکر، اخترفیزیکدان، از گروه دانشگاه کرتین مرکز بین المللی تحقیقات نجوم رادیویی، تیمی را که این کشف را انجام دادند، رهبری کرد.

او گفت: "این شی در طی چند ساعت در طول مشاهدات ما ظاهر و ناپدید می شد. این کاملا غیر منتظره بود. این برای یک ستاره شناس به نوعی ترسناک بود زیرا هیچ چیز در آسمان وجود ندارد که این کار را انجام دهد".

زیرا واقعاً به ما نزدیک است - حدود 4000 سال نوری. که در حیاط خلوت کهکشانی ماست.»

اجسام فضایی
علامت فوق مکان یافتن شی در فضا

 

این شی توسط تایرون اودوهرتی، دانشجوی دانشگاه کرتین، با استفاده از تلسکوپ آرایه میدان وسیع مورچیسون (MWA) در غرب استرالیا و تکنیک جدیدی که او توسعه داد، کشف شد.

آقای اودوهرتی، که اکنون در حال تحصیل برای دکترا در کرتین است، گفت: «این هیجان انگیز است که منبعی که سال گذشته شناسایی کردم، چنین شی عجیب و غریب بوده است.

میدان دید گسترده و حساسیت فوق العاده MWA برای بررسی کل آسمان و تشخیص موارد غیرمنتظره عالی است.

اجسامی که در کیهان روشن و خاموش می شوند برای ستاره شناسان تازگی ندارند - آنها آنها را "گذرا" می نامند.

 دکتر جما اندرسون یکی از نویسندگان این مقاله گفت که "هنگام مطالعه گذرا، شما مرگ یک ستاره عظیم یا فعالیت بقایایی که از خود به جا می گذارد را تماشا می کنید."

"گذراهای آهسته" - مانند ابرنواخترها - ممکن است در طی چند روز ظاهر شوند و پس از چند ماه ناپدید شوند.

"گذرهای سریع" - مانند یک نوع ستاره نوترونی به نام تپ اختر - در عرض میلی ثانیه یا ثانیه روشن و خاموش می شود.

اما پیدا کردن چیزی که برای یک دقیقه روشن شود واقعا عجیب است.

او گفت که این شی مرموز به طور باورنکردنی روشن و کوچکتر از خورشید بود و امواج رادیویی بسیار قطبی را ساطع می کرد که نشان می دهد جسم دارای میدان مغناطیسی بسیار قوی است.

این مشاهدات با یک جسم اخترفیزیکی پیش بینی شده به نام "مگنتار دوره فوق العاده طولانی" مطابقت دارد. "این یک نوع ستاره نوترونی به آرامی در حال چرخش است.

اما هیچ کس انتظار نداشت که مستقیماً چنین چیزی را تشخیص دهد زیرا ما انتظار نداشتیم که آنها تا این حد درخشان باشند. "به نحوی انرژی مغناطیسی را به امواج رادیویی تبدیل می کند."

دکتر هرلی واکر اکنون در حال نظارت بر جسم با MWA است تا ببیند آیا دوباره روشن می شود یا خیر.

او گفت: «اگر اینطور باشد، تلسکوپ‌هایی در سراسر نیمکره جنوبی و حتی در مدار وجود دارند که می‌توانند مستقیماً به آن اشاره کنند.

دکتر هرلی واکر قصد دارد در آرشیو وسیع MWA به دنبال این اشیاء غیر معمول بگردد.

 

mwa

 

او گفت: «تشخیص‌های بیشتر به ستاره‌شناسان می‌گوید که آیا این یک رویداد نادر است یا منابع جدیدی که قبلاً هرگز متوجه آن نشده بودیم.

پروفسور استیون تینگی، مدیر MWA، گفت این تلسکوپ ابزاری پیشرو برای آرایه کیلومتر مربعی است - یک ابتکار جهانی برای ساخت بزرگترین تلسکوپ های رادیویی جهان در غرب استرالیا و آفریقای جنوبی.

کلید یافتن این شی و مطالعه خصوصیات دقیق آن، این واقعیت است که ما توانسته‌ایم تمام داده‌هایی را که MWA تقریباً در دهه گذشته تولید می‌کند در مرکز ابررایانه‌های تحقیقاتی Pawsey جمع‌آوری و ذخیره کنیم. زمانی که شیئی را می‌یابید از طریق چنین مجموعه داده عظیمی به عقب نگاه کنید، در نجوم بسیار منحصر به فرد است.

بدون شک، جواهرات بسیار بیشتری توسط MWA و SKA در سال های آینده کشف خواهند شد

 

نیل زاگرس البرز سازنده انواع دستگاه شیرینگ پک و تنها سایت درج رپورتاژ تخصصی

۵
از ۵
۱۱ مشارکت کننده